ورق پی وی سی

ورق پی وی سی ورق PVC ورق فومیزه
ورق

ورق پی وی سی ورق PVC فومیزه

تامین پایدار با مشارکت در تولید، پخش و صادرات

ورق پی وی سی یا ورق فومیزه با نام تجاری (PVC Foam Board) یکی از جدیدترین و پرکاربردترین محصولات موجود و جایگزین ورق های سلولزی و آلمینیومی در جهان بشمار می‌آید.

مواد شیمیایی اصلی تشکیل دهنده این محصول عبارتند از پودر پی وی سی (پلی وینیل کلراید) و  کربنات کلسیم. از جمله ویژگی هایی که باعث شده فوم برد از نگاه بازار به عنوان کالایی جایگزین برای ورق MDF بدل شود میتوان به این موارد اشاره کرد؛ مقاوم بودن در برابر رطوبت، خاصیت ضد خورندگی در محیط های اسیدی و قلیایی، مقاومت به باکتری و حشرات در نتیجه طبقه بندی شدن در رده محصولات بهداشتی، عایق صوتی و حرارتی، ابزار پذیری و قابل رنگ آمیزی بودن.

در باب مقایسه لازم به ذکر است همواره قیمت ورق PVC از جایگزین خود یعنی MDF و پلی وود از ارزش بالاتری برخوردار است که این موضوع باعث رقابت پذیر بودن ورق های پایه سلولزی نسبت به پلیمری میشود. همچنین مقاومت کششی، مقاومت وزنی و خواص مکانیکی از جمله پیچ خور بودن و ابزار پذیری در ورق های سلولزی از شاخص های برتری نسبت به فوم برد برخوردار هستند. اما در نهایت با توجه به نوع پروژه هر یک تقاضای بازار و کاربرد خاص خود را دارند.

انواع ورق PVC

ورق فومیزه خام وق پی وی سی خام

فومیزه خام

بالاترین متنوع ابعادی و کیفی
مشاهده محصول

ورق PVC روکشدار با نام های مختلفی شناخته میشود؛ ورق فومیزه رنگی یا طرحدار، پی وی سی هایگلاس، ورق ضدآب طرح چوب یا طرح سنگ، فومیزه مات و براق و ...

ساختار کلی محصول مذکور به این صورت است که از پرس روکش هایی از جنس PVC بر روی مغز خام فومیزه تولید میگردد. سایز محصول مطابق با جدول موجود در این صفحه بوده (ورق های عرض 122 سانت) که به صورت یکرو یا دورو روکش به بازار عرضه میشوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده سمپل رنگ اینجا کلیک کنید.

به گونه ای از فوم برد ها گفته میشود که در هر دو سطح آن لایه ای از جنس UPVC وجود دارد. در بازار به نام های پی وی سی سه لایه، سلفون دار و حتی پی وی سی براق شناخته میشود. سطح ورق سه لایه میتواند سفید یا به رنگ های فانتزی تولید گردد، به علاوه دارای دانسیته یا تراکم بیشتر از ورق های معمولی هستند که در نتیجه افزایش وزن و مرغوبیت محصول نهایی را در پی دارد.

ابعاد رایج موجود در بازار عبارتند از 122در244 و 122در280 و 183در366 سانت در ضخامت 16 میلیمتر.

جهت مشاهده سمپل رنگ محصولات و کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

ورق خام در اصل پایه محصولات دیگر این خانواده مانند ورق های طرحدار، امباس و سه لایه هستند. تولید پنل خام طبق ابعاد ثابت و مشخصه فنی استاندارد انجام میگیرد. امکان تولید این محصول در رنگ های متنوع از جمله خاکستری، زرد و صورتی مقدور است اما عمده محصولات عرضه شده به بازار سفید رنگ هستند، در حقیقت تقاضای بازار ها برای رنگ سفید همواره باعث به وجود آمدن این حجم از عرضه فومیزه سفید گشته است.

لازم به ذکر است این اوراق دارای تفاوت هایی در ظاهر و خواص مکانیکی، در یک کلام کیفیت میباشند. برای مشاوره تخصصی میتوانید با ما تماس حاصل فرمایید.

ورق پی وی سی امباس یا برجسته به گونه ای از ورق های فومیزه اتلاق میگردد که سطح آن تحت فشار توسط دستگاه پرس به اشکال مختلفی درآمده است. این محصول عمدتا به عنوان درب یا نمای باکس روشویی ضدآب مورد استفاده قرار میگیرد. تنوع نسبتا پایین طرح های امباس باعث شده تا این طرح ها با نام هایی آشنا شناخته شوند، برای مثال مدل حصیری، توپی، لوزی و ...

ورق امباس در سایز های 80در122 سانت و 122در244 با ضخامت 16 یا 18 میلیمتر به بازار عرضه میگردد.

 

جهت مشاهده طرح های امباس اینجا کلیک کنید.

کاربرد ورق PVC

ابعاد و وزن ورق فومیزه

وزن kg
طول mm
عرض mm
ضخامت mm
25.72
2440
1220
18
24.29
2440
1220
17
22.86
2440
1220
16
21.43
2440
1220
15
20.00
2440
1220
14
17.15
2440
1220
12
14.29
2440
1220
10
11.43
2440
1220
8
10.00
2440
1220
7
8.57
2440
1220
6
7.14
2440
1220
5
5.18
2440
1220
3
29.51
2800
1220
18
26.87
2800
1220
16
19.68
2800
1220
12
13.11
2800
1220
8
67.00
3660
1830
16

تولید ورق پی وی سی

کشور چین هم اکنون به عنوان بزرگترین تولید کننده ورق PVC در جهان بشمار می‌آید. همچنین در غرب آسیا، تولیدکنندگان ایرانی توانسته اند با بهره گیری از خطوط تولید مدرن و مواد خام موجود به یکی از تولید کنندگان برتر این محصول در سطح جهانی تبدیل شوند.

سوالات متداول

آیا ورق پی وی سی ضدآب است؟

ورق پی وی سی در دسته اوراق فشرده کاملا ضدآب طبقه بندی میشود، درصد جذب آب در مغز ورق های استاندارد کمتر از 1 درصد (0.5 الی 0.8 درصد) طبق استاندارد ASTM D-570 ذکر شده است اما این عدد در اوراق غیر استاندارد می‌تواند تا سقف 5 درصد افزایش پیدا کند.

همچین لازم به ذکر است به دلیل نوع ترکیبات شیمیایی ساختاری در صورت نفوذ آب به مغز ورق،  تغیری در ساختار مولکولی و ویژگی های مکانیکی رخ نخواهد داد در نتیجه آسیبی به بافت پنل وارد نمیشود. بیشترین ضریب جذب آب در یک ورق متعلق به کناره (ضخامت) آن است که سطح زبری را در مقابل صورت (سطح بالا و پایین) ورق دارا میباشد.

عمر مفید ورق پی وی سی چقدر است؟

طبق اسناد موجود و اظهارات کارخانه های تولید کننده ورق PVC در ایران و کشور های مرجع با استناد بر استانداد های صنعت پلاستیک عمر مفید این کالا در صورت رعایت اصول نصب و رعایت پرفورمنس از نظر بازه حرارتی مجاز و اشعه UV محیط در صورتی که طبق مشخصه فنی استاندارد جهانی تولید شده باشند مشروط بر صحت در عملیات انبارش و حمل، عمر کاربردی این محصول حدود 40 سال تخمین زده شده است.

لازم به ذکر در مدت زمان زیادی مانند 40 سال تغیراتی در ورق پی وی سی ایجاد خواهد شد اما این تغیرات به گونه ای نخواهند بود که کاربرد ورق متاثر از آن دچار مشکل شود.

میزان مقاومت ورق در مقابل خورشید و UV ؟

همانطور که می‌دانیم فوم برد های پایه PVC در طبقه بندی های متفاوتی از نظر خواص مواد تولید میگردند، تا با توجه به گستردگی کاربرد این محصول برای رقابت پذیری قیمتی بیشتر گرید های مختلفی به بازار ها عرضه شود.

علم به این موضوع برای افرادی که قصد نصب پنل در محیط هایی مجاور نور خورشید (اشعه UV) را دارند میبایست از اهمیت دوچندان برخوردار باشد، و ما به عنوان مشاوری امن در راستای سیاست همکاری بلند مدت تنها پنل های تقویت شده را برای این هدف توصیه و استفاده میکنیم. به علاوه لازم به ذکر است حتی در صورت استفاده از ورق های فومیزه تقویت شده، مصرف کننده شاهد تغیر رنگ نسبی در کنار کاهش عمر مفید سازه نیز خواهد بود. 

آیا ورق پی وی سی خم پذیر است؟

به طور خلاصه می‌توان گفت این محصول قابلیت خم پذیری دارد، به گونه ای که در مقایسه با ورق MDF باید اظهار داشت که ورق فومیزه از انعطاف بالاتری برخوردار است. صد البته فرمولاسیون در نظر گرفته شده هنگام تولید و در پی آن گرید ورق در میزان خم پذیری یا به عبارتی در محدودیت های عملیات خمکاری تاثیرگذار است.

اما برای آن دسته از مصرف کنندگانی که قصد ساخت سازه های دارای پیچیدگی هندسی را دارند توصیه میشود که تنها پس از مطالعه کامل مشخصه فنی کالا و اشراف بر بخش های مربوط به استحکام خمشی که طبق استاندارد DIN-53452 معیار بندی شده است، اقدام به ثبت سفارش کنید.

امکان رنگ و آمیزی و چاپ روی ورق پی وی سی؟

برخلاف ساختار اسفنجی مغز ورق پی وی سی، سطوح بالا و پایین آن تحت فرآیند حرارتی نهایی به سطحی صاف و نسبتا براق تبدیل گشته اند و این سطوح سخت با توجه به ساختار شیمیایی قطبی ورق، قابلیت رنگ پذیری و چاپ برایشان تعریف شده است. در عمل باید عنوان کرد که این محصول را می‌توان رنگ آمیزی کرد اما توصیه میشود که قبل از اجرای رنگ، سطح مورد نظر آماده سازی شود و انحصارا از رنگ هایی که جهت این امر فرمولاسیون شده اند استفاده کرد. در نهایت تجربه مجری در کنار کیفی بودن ورق در اجرای صحیح و ماندگاری رنگ اصلی ترین مولفه قلمداد میشود.

ورق پی وی سی براق به کدام مدل گفته میشود؟

به طور کلی از نظر ظاهری سطح ورق فومیزه در سه حالت میتواند براق به نظر برسد. اولین و ساده ترین آن ورق هایی هستند که در دسته بندی خام قرار میگیرند اما فرآیند تولید با تمرکز بیشتری برای ایجاد سطحی یکدست و براق همراه بوده است. دسته دوم به ورق های سه لایه و دسته آخر به ورق های دارای روکش هایگلاس گفته میشود.
در نهایت میتوان عنوان داشت بیشترین میزان براقی در ورق های روکشدار رویت میشود و پس از آن ورق سه لایه در جایگاه دوم قرار دارد.

روش برش ورق پی وی سی چیست؟

ورق هایی با ضخامت کمتر از 3 میلیمتر به راحتی توسط تیغ یا چاقو قابل بریدن است و ضخامت های بالاتر به سهولت توسط انواع اره های موجود برش داده میشود. در اصل تجهیزات برش MDF و پلی وود حتی بدون نیاز به تغیر تنظیمات دستگاه برش  قابل استفاده برای برش PVC نیز هستند.

لازم به ذکر است بصورت کلی ورق فومیزه به دلیل ماهیت پلیمری خود دارای پرفرمنسی پایین تر از ورق سلولزی است، بنابراین برش این اوراق الخصوص نوع روکشدار نیازمند دقت و تجربه بیشتری میباشد.

امکان لیزر و CNC بر روی ورق پی وی سی؟

برای اجرای CNC طیف خریداران بسیاری بلقوه مشغول فعالیت هستند که عمده محصولات تولیدی ایشان در صنعت دکوراسون داخلی بکار برده میشود. آنچه برای این دسته از عزیزان حائز اهمیت است عبارتند از: کیفیت مطلوب مغز (تراکم و فرمولاسیون استاندارد) و رنگ سفید یکدست بدون تمایل به هر رنگ زمینه ای که باعث کاهش زیبایی ورق شود. پس نتیجه میگیرم امکان اجرای CNC بر روی انواع فومیزه وجود دارد اما به دلیل نوع کاربرد محصول نهایی، تنها گرید های ممتاز توصیه میگردد.

در خصوص لیزر پذیر بودن میتوان گفت، تمام ورق های پی وی سی با ضخامت کمتر از 3 میلیمتر توسط دستگاه های برش لیرز که توان کار بر روی ورق فیبر را دارند قابل برش هستند.

سطح پایداری ورق پی وی سی در مقابل حرارت و آتش؟

پنل فومیزه تحت آزمایشات انجام شده آزمون شعله پلیمر ها، استاندارد شعله وری UL-94 را کسب کرده که بیانگر مقاومت بسیار بالا و عدم شعله ور شدن در تماس مستقیم با آتش است. میتوان گفت این محصول در مواجه با آتش ذوب، و در نتیجه خود به خود خاموش میشود. این موضوع باعث گردیده تا پنل پی وی سی به اولین انتخاب مجموعه هایی بدل شود که نیاز به اخذ گواهی ایمنی مرتبط با آتش سوزی دارند.

همانطور که پیش تر بیان شد ورق فومیزه با داشتن ماهیت پلیمری به حرارت زیاد حساسیت نسبی دارد، حرارت زیاد یا دمای محیطی بالا (بیش از 60 درجه سانتیگراد) میتواند در بلند مدت از عمر مفید محصول یا سازه نهایی بکاهد. همچنین لازم به ذکر است که اختلاف دمای شدید، ایجاد انقباض و انبساط ملموسی را در پی دارد بنابراین در زمان نصب میبایست به این موضوعات دقت کرد.

ایمنی و بهداشت ورق پی وی سی در مقابل آلودگی محیطی؟

از جمله مزایای فوم برد میتوان به آنتی باکتریال بودن، مقاومت ذاتی در برابر حشرات و... اشاره کرد. همانطور که میدانیم ورق های پلیمری برخلاف ورق های سلولزی (MDF و پلی وود) به دلیل ماهیت ساختاری حشرات را دفع میکنند. به علاوه با توجه به مقاوم بودن در محیط های قلیایی و اسیدی در مواجه با چربی، نمک، الکل و... تغیری در محصول رخ نمیدهد.

ار این رو در مکان های آزمایشگاهی، کارخانه های بهداشتی و غذایی همچنین پارتیشن بندی برخی از اماکن اداری از ورق فومیزه به عنوان بدلی از ورق های چوبی و ام دی اف استفاده میشود.

آیا ورق پی وی سی برای پوشش کف مناسب است؟

همانطور که میدانیم جنس سطح ورق فومیزه با جنس مغز آن از یک فرمولاسیون واحد پیروی میکنند. بنابر خاصیت مکانیکی یکسانی دارند و این باعث میشود که فشار وارده بر سطح ورق مخصوصا با جسم نوک تیز به گونه ای باعث زخم شدن یا فرورفتگی شود که امکان ترمیم مجدد مقدور نباشد.

مورد بعدی آلودگی ظاهری است، فومیزه به دلیل سفید بودن و ماهیت مواد تشکیل دهنده هنگام تماس مستقیم با آلودگی، آن را در سطح سفید خود بازتاب میکند. متعاقباً پاک کردن اثر آلودگی مانند رد کفش یا چرخ در متراژ بالا عملی نسبتا سخت بحساب می‌آید. لازم به ذکر است در مورد ورق های روکش شده نیز امکان آسیب به روکش وجود دارد (با توجه به نوع روکش امکان و سرعت رخ دادن مشکل متفاوت است). در صورتی که قصد کفسازی با ورق فومیزه را دارید پیشنهاد میکنیم تنها از ورق پی وی سی سه لایه و تنها برای محیط هایی که حساسیت ظاهری و ملاحظات مرتبط با دکوراسیون وجود ندارد استفاده کنید.

معایب اصلی ورق پی وی سی چیست؟

فوم برد ها برای کار در محیط باز مناسب نیستند زیرا نور بی امان خورشید و یا حتی رطوبت بالا برای زمان بسیار طولانی و اختلاف دمای وارد شده به ورق در طول شب و روز الخصوص در مناطق کویری باعث بروز برخی از مشکلات کوچک و بزرگ میگردد. عمده این مشکلات ایجاد شده تغیر رنگ ورق، تاب برداشتن و در بدترین شرایط از هم پاشیدگی رخ میدهد.

موارد مذکور با درنظر گرفتن بدترین سناریو بیان شده، آشکار است که فومیزه در بسیاری از کاربرد ها بدون وجود کالای جایگزین، یکه تاز بازار است. اما در برخی از کاربردهایی که کمتر تجربه شده است نیاز به مشورت بیشتر احساس میشود.

معیار سنجش تفاوت ورق درجه یک و درجه دو چیست؟

برسی کیفی ورق فومیزه نیاز به تخصص و در برخی از شاخص ها نیازمند ابزار آلات سنجش دقیق است. اما به طور خلاصه میتوان به این موارد اشاره داشت؛ رنگ کلی، دانسیه یا فشردگی، درجه پیج خوری، سختی سطح، سلامت سطح، تلورنس، تاب طولی یا عرضی، پیچیدگی ورق، وجود حباب، خشکی یا نرمی بیش از حد، اختلاف بین ضخامت حقیقی و اعلامی، کیفیت و دقت برش و ... اشاره کرد.

جهت کسب آخرین اطلاعات فنی دقیق در موضوع استاندارد ها و مشخصه فنی میتوانید با کلیک بر روی این لینک در دسته اوراق پایه پلیمری این محصول را در چهارچوب بین المللی مورد مطالعه قرار دهید.

گالری محصولات پی وی سی

نمایشگاه تصویری

2 Videos